Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Fotorelacje

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Posiedzenie Senatu UJ w dniu 30 marca 2022 roku

Posiedzenie Senatu UJ w dniu 30 marca 2022 roku

Podczas zwołanego na 30 marca posiedzenia Senatu UJ rektor uczelni prof. Jacek Popiel złożył życzenia urodzinowe prof. Stanisławowi Waltosiowi. W trakcie tego samego spotkania rektor UJ przekazał też uroczyste podziękowania i gratulacje prof. Krzysztofowi Ożogowi, który 31 stycznia tego roku zakończył pełnienie funkcji dyrektora Archiwum UJ.

Korzystając z faktu, że zwołane na 30 marca posiedzenie Senatu UJ odbyło się – po raz pierwszy po długiej przerwie, wymuszonej nadejściem piątej fali pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 – w trybie stacjonarnym, rektor uczelni osobiście przekazał życzenia prof. Stanisławowi Waltosiowi, który 9 lutego tego roku obchodził 90. rocznicę urodzin (wcześniej rektor UJ składał Jubilatowi powinszowania wyłącznie drogą korespondencyjną oraz za pośrednictwem łączy elektronicznych). Przy tej sposobności docenił m.in. jego oddanie sprawom nauki i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także zdolność formułowania trafnych, przenikliwych diagnoz dotyczących wydarzeń bieżących.

W liście gratulacyjnym przekazanym prof. Krzysztofowi Ożogowi rektor UJ wyraził uznanie dla imponujących osiągnięć organizacyjnych Adresata. Podkreślił przy tej okazji, że objąwszy w 2012 roku funkcję dyrektora Archiwum UJ, prof. Ożóg zaczął czynić intensywne starania na rzecz wzmocnienia podległej mu jednostki, przekształcając ją w prężnie działający ośrodek badawczy i dydaktyczny, prowadzący nie tylko systematyczną, naukową refleksję nad przeszłością i dziejami najstarszej polskiej wszechnicy, lecz także zajmujący się kształceniem historyków, archiwistów i archeologów.

Rektor UJ zaznaczył ponadto w swoim liście, że podziw budzi naukowa i dydaktyczna działalność prof. Krzysztofa Ożoga, który bada od lat historię Kościoła i duchowości oraz kulturę i dzieje średniowiecznej Polski i Europy, szczególną uwagę poświęcając spuściźnie Piastów, Andegawenów i Jagiellonów. Swoim wieloletnim doświadczeniem i rozległymi kompetencjami prof. Ożóg – autor wydanej w 2015 roku monumentalnej rozprawy 966. Chrzest Polski – dzieli się nieustannie z innymi członkami środowiska naukowego i akademickiego, aktywnie uczestnicząc w pracach licznych instytucji i stowarzyszeń naukowych oraz periodyków historycznych o międzynarodowym zasięgu (jak np. „Quaestiones Medii Aevi Novae”). Wykorzystuje je także z pożytkiem dla Pracowni Historii Polski Średniowiecznej Instytutu Historii UJ, którą kieruje od 2006 roku.

Zobacz galerię zdjęć